04 Oca
Kubilay Kültür Merkezi 5 şubat'ta açılıyor

Kubilay Kültür Merkezi 5 şubat'ta açılıyor

23 Aralık 2015 tarihinde Metro durağı karşısında temeli atılan Kubilay Kültür Merkezi tamamlanma aşamasına geldi. Devrim Şehidimiz Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay´ın adının yaşatılacağı Menemen´in yeni Kültür Merkezi´nin inşaat ve dış cephe çalışmalarının bittiğini, bina içindeki hizmet alanlarının tefrişini tamamlamak adına çalışmaların hızla sürdüğünü belirten Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Bünyesinde dershanenin de bulunduğu kültür, sanat ve eğitim anlamında dolu dolu bir içeriğe sahip Kubilay Kültür Merkezimizi, 5 Şubat´ta açmayı planlıyoruz” dedi.

 

 

Kubilay Kültür Merkezi çalışmaları hakkında hemşerilerini bilgilendirmek adına gazetemize açıklamada bulunan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “6 aylık bir proje çalışmasının ardından iki yıl önce yani 2015 yılındaki Kubilay´ı Anma Törenlerinden hemen sonra temelini attığımız Kubilay Kültür Merkezimiz tamamlanmak üzere. Bina inşaatı ve dış cephe çalışmaları bitti. Bina içindeki hizmet alanlarının tefrişini tamamlamak adına çalışmalarımız hızla sürüyor. 23 Aralık´a yetiştirmeyi planlıyorduk ancak bazen işler istediğiniz gibi gitmeyebiliyor. Bünyesinde dershanenin de bulunduğu kültür, sanat ve eğitim anlamında dolu dolu bir içeriğe sahip Kubilay Kültür Merkezimizi, 5 Şubat´ta açmayı planlıyoruz. Gerçekten büyük ve içeriği dolu dolu bir bina oldu. Bilindiği üzere metro durağı tam karşısında kolay bir noktada inşa edilmiş olması da gençlerimize, bu binaya gelip giden insanlarımıza veya dışarıdan gelenlere rahat ulaşım imkanı sağlayacak” dedi.

 

Kubilay Kültür Merkezi´nde neler olacak?

Kubilay Kültür Merkezi´nde neler olacağı konusunda da bilgi veren Başkan Şahin, “Binanın en alt katında 30 araçlık otoparkımız ve makine daireleri bulunmakta. Zemin katta bowling salonumuz var. Bu anlamda Menemen´de ilk defa bir bowling salonu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Artık gençlerimiz Karşıyaka´daki alışveriş merkezlerine bowling oynamak için gitmeyecek demektir. Bu arada sadece gençler bowling oynamıyor. Orta yaş grupları da bowling oynayan gruba dahil. Bowlingin çok önemli bir kültür ve ailece yapılabilecek iyi bir salon sporu olduğunu düşünüyorum. Dört bandımız var bu bowling salonumuzda. Standartlara uygun bir bowling salonu inşa ettik. Yine zemin katta bir kafeteryamız var. İnsanlarımız İzmir´e, Karşıyaka´ya gitmeden yani metroya binmeden önce Kubilay Kültür Merkezi´nde buluşacak.  İnsanlarımızın keyifle vakit geçirebileceği gayet şık ve modern bir kafeterya yapıyoruz. Adını da bowling kafe koymayı hedefliyoruz. Özellikle gençlerin buluşma mekanı olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

İkinci ve üçüncü katta Dershane var…

Zemin üzerindeki ilk iki katta, Menemen´de parasız eğitimin adresi olan MEBGEM´in ikinci şubesinin hizmet vereceğini açıklayan Belediye Başkanı Tahir Şahin açıklamalarına şöyle devam etti; “İkinci ve üçüncü katlara gelince, 8 yıldan bu tarafa Asarlık´taki dershanemiz gençlerimize ücretsiz olarak hizmet veriyor. 1.139 öğrencimiz var bu yıl. İkinci dershanemizi de burada, sömestr tatili başlar başlamaz yani ikinci dönem başında, 5 Şubat´ta açmayı planlıyoruz. Ocak ayında da sınavlar yaparak öğrenci alımına ve isimlerini belirlemeye başlayacağız. Öğrenciler derse çıkmadan yarım saat, bir saat öncesi stres atmak için aşağıda bowling kafede buluşacak, ister sohbet edecek, ister bowling oynayacaklar. Asarlık dershanemiz 15 derslikli, burası 17 derslikli. Demek ki burada da 1.200 öğrencimize ücretsiz bir şekilde dershane kazandırmanın mutluluğunu yaşayacağız. Bugün dışarıdaki bir dershanenin yıllık ücreti öğrenci başına 7 bin lira civarında olduğu söyleniyor. 1.200 Asarlık´ta, 1.200 burada toplam da yaklaşık 2.500 öğrenci. Bunu asgariden alsanız yani 2 bin öğrenci olsa, bu hesaba göre her yıl 14-15 milyon lira gibi bir paranın vatandaşımızın cebinden çıkmasını engelliyoruz demektir. Çocuklarımız Menemen´deki ya da İzmir´deki dershanelere gitmeyecek, 15 milyon gibi büyük miktarda bu para tüm Menemenlilerin ve ailelerin cebinde kalacak. Bu paranın ilçemizde kalmasını son derece önemsiyorum. Bu Menemen ekonomisine büyük bir katkıdır. Dershane ücreti dışında çocuklar dışarı gidip gelirken orada ödedikleri paraları ve harçlıklarını da düşünürseniz. Her yıl 20 milyon lira para Menemen´de kalıyor, ayrıca Menemen´in yürüyen nüfusu daha da fazlalaşıyor demektir. Öğrenci grubu eğer sokağa çıkıyorsa ve çıkınca da Karşıyaka, Çiğli ve Bornova´ya gitmiyorsa demek ki yürüyen nüfus hafta içi gibi hafta sonu da Menemen´de var demektir. Bunlar tabiri yerindeyse çaktırmadan Menemen ekonomisine katkı koymak demektir. Bunu belki kimse görmeyebilir, anlamayabilir. Ama bunu Tahir Şahin biliyor, anlıyor, görüyor ve bu işleri de bilerek yapıyor. Menemen ekonomisini her zaman canlı tutmayı hedefledim ve canlı tuttuğuma da inanıyorum. Bu da benim işletme ruhumdan geliyor diye düşünüyorum.”  

 

Dördüncü katta: Spor Salonu

Dördüncü katta ise çok ciddi anlamda bir spor salonu uygulamasına girdiklerini belirten Başkan Şahin, “Belki saunası yok ama tüm spor aletleri, dışarıdaki örnekleri gibi burada da olacak. Çok önemli bir spor kompleksi yaratıyoruz. Ciddi bir şekilde yine ekonomiye katkı koyacak. Dershane gibi tabiî ki ücretsiz olmayacak, eğitim başka bir şey. Hoca olacak başlarında. İnanılmaz bir yatırım yaptık. Fahiş fiyatlar olmayacak, Menemen´de yaşayan insanlarımızın cebini üzmeyecek şekilde bir fiyat belirleyeceğiz. Çok disiplinli ve çağdaş bir şekilde kadın-erkek bir arada spor yapılabilecek bir alan yarattık. 10.00-23.00 saatleri arası açık kalmak suretiyle bir program yapıyor arkadaşlar. Sanırım spor yapmak isteyenlerin yazımına yılbaşından sonra başlayabiliriz” dedi ve her şeyden önce güvenli bir ortam olmasına özen göstereceklerini ifade etti.

 

Beşinci katta: 100 kişilik konferans salonu

Kültür Merkezi´nin beşinci katında 100 kişilik toplantı ve konferans salonu bulunduğunu söyleyen Başkan Şahin, “Burada sivil toplum örgütleri istedikleri zaman toplantılarını yapabilirler. Dershanemize hizmet edecek sinevizyonlu toplantılar yapılabilir. MEBET´imiz burada provalar yapabilir. Yine bu katta bir Atatürk köşesi yapıyoruz. Aynı zamanda bu katta tüm sanatsal faaliyetlerin sergilenebileceği fuaye denilen sergi salonu bulunacak. Akşamları sanat müziği ve halk müziği,  saz kurslarının da yapılabileceği bir kat olacak” dedi.

 

Son katta: 445 kişilik balkonlu konferans salonu

En üst katta ise 445 kişilik balkonlu bir konferans salonunun yer alacağını belirten Başkan Şahin açıklamalarına şöyle devam etti; “Tiyatro ve konserler gibi tüm kültür ve sanat etkinlikleri aynı Kültür Merkezi´mizdeki gibi burada da sahnelenebilecek. Kültür Merkezimizi de tabii ki kullanacağız. Menemen´in düne kadar bir tane salonu yokken şimdi iki-üç salonu olacak. Her kesime ve ihtiyaca hitap edebilecek çeşitli boyutlarda salonu bulunan bir merkez yaratıyoruz. Ses düzeni de ona göre olacak. Bunun yanı sıra bu katta bir de kütüphanemiz olacak. Bu merkeze şık bir kütüphane yapmayı tasarlıyoruz.”

 

Kubilay Kültür Merkezi´nin Menemen´de birçok sorunu çözeceğine, kültür anlamında Menemen´i bir tık değil, en az on bir tık daha ileriye götüreceğine inandığını ifade eden Başkan Tahir Şahin, “Kültür Merkezi önünde yeşillendirme ve aydınlatma çalışmaları da açılışa kadar tamamlanacak. Birkaç aya kalmaz Menemen´in ana arterleri aynı Bergama Caddesi girişi gibi olacak. Menemen´i her geçen gün biraz daha güzelleştirmek adına çalışmalarımız devam ediyor. Bu anlamda, yaşayan ve yaşatacak olan bir Menemen yaratıyoruz. Amacımız, elbette insanlarımız dışarı gidecek, ama kültür, sanat ve spor için dışarı gitmelerini önlemek” şeklinde sözlerini noktaladı.

Kaynak : Menemenin sesi