13 Ekim
MENEMEN İN GURURU GÖLPARK AÇILDI

MENEMEN İN GURURU GÖLPARK AÇILDI

Menemen Belediyesi'nin kendi öz kaynaklarıyla yapımını tamamladığı ve İzmir'in ilk doğal göl parkı özelliğini taşıyan “Gölpark Menemen” görkemli bir törenle hizmete açıldı. 170 dönümlük rekreasyon alanı, yaklaşık 15 bin kişinin katıldı törenle hizmete açıldı. 

 

 

 

Bir yıldan kısa bir sürede yapımı tamamlanan ve tamamı Menemen Belediyesi’nin öz kaynakları kullanılarak Belediye çalışanları tarafından yapılan Gölpark Menemen; CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır,  CHP Genel Başkan Yardımcıları Selin Sayek Böke ve Yasemin Öney Cankurtaran, CHP İzmir Milletvekilleri Atilla Sertel, Musa Çam, Tacettin Bayır ve Mustafa Balbay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İl Başkanı Asuman Ali Güven, Belediye Başkanları, CHP İlçe Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluşları Yöneticileri, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve vatandaşların katıldığı törenle hizmete açıldı.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
Törene katılan yaklaşık 15 bin kişi, açılış töreni öncesinde sanatçı Selçuk Balcı’nın seslendirdiği  türkülerle coştu. Vatandaşlar, alanda dağıtılan Türk Bayrakları’nı dalgalandırarak türkülere eşlik etti. Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören, Gölpark Menemen’in tanıtım görüntülerinin yer aldığı barkovizyon gösterimi ile devam etti. Törende, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun telgrafı, binlerce vatandaş tarafından alkışlandı.

 
BAŞKAN ŞAHİN; “ÇOCUKLARIMIZ BOĞULMASIN DİYE RİSK ALDIK”
1999 yılından bugüne Menemen Belediye Başkanlığı görevini yürüten İzmir’in kıdemli Belediye Başkanlarından Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, açılış töreninde yaptığı konuşmada; “1999 yılından bu tarafa bu güzel şirin ilçede Belediye Başkanlığı yapmaya gayret ediyoruz. Bu şirin ilçeye katkı koymaya çalışıyoruz.  Birçok işler yapmışızdır ancak bu proje bizim için, Menemenliler için ve İzmirliler için çok önemli proje. Burada 170 dönüm alanda proje gerçekleştirildi. Bu projeyi gerçekleştirmemizde nedenler var. Burası Karayolları'na ait bir yer. Aliağa-İzmir karayolu yapılırken buradan dolgu malzemesi alındıkça, kendiliğinden su kaynaklarıyla beraber göl oluştu. Zaman içinde 8 çocuğumuz bu gölde boğuldu. Bu gölün yapılmasındaki birinci sebep budur” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Belediye Başkanlığı yaparken risk almak gerektiğini söyleyen Başkan Şahin, konuşmasına şöyle devam etti;“Burası Karayolları'na ait bir yer. Karayolları Bölge Müdürlüğü’nden 7 yılda 17 kez istemişimdir. Bürokratik engellerden dolayı bir türlü burayı Menemen Belediyesi’ne tahsis etmediler. Bende 7 yıl sonra, 8 çocuğumuz boğulduysa, 9. çocuğumuza vesile olmayalım diye, bunun adına el atma mı, kabadayılık mı, efelik mi, Belediye Başkanlığı mı dersiniz, aldık ve yaptık, milletimizin kullanımına sunmanın haklı gurunu burada hep birlikte yaşıyoruz. Bu bir ‘Ben yaparım oldu bitti’ anlayışından kaynaklanmadı.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
“10 AYDA 10 MİLYON TL'YE YAPTIK”
Gölpark Menemen’in kurulduğu arazinin Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne ait olması sebebiyle ihaleye çıkmadan bu projeyi hayata geçirdiklerini açıklayan Başkan Tahir Şahin; “Yer bizim olmadığı için ihale yapma şansımız da yok. İyi ki de ihaleye çıkmadık. İhaleye çıksaydık 40 milyon bedelle burayı bitirirdik, fakat bizim öyle çalışkan, cefakar Belediye Alesinde çalışan mesai arkadaşlarımız var ki; kar, kış, rüzgar, güneş  demedi burasını tam 10 ayda 10 milyon TL’ye bitirdi. Ben bu kadar cefakar Menemen Belediye Ailesi’ndeki mesai arkadaşlarımı ayakta alkışlamayacağım da ne zaman alkışlayacağım. Hepimiz onları ayakta alkışlıyoruz. Her zaman emeğin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz” dedi.
 
BAŞKAN ŞAHİN,  BİRLİK BERABERLİK MESAJLARI VERDİ
İzmir’e hizmet edecek bir proje gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Tahir Şahin; Ege’nin en büyük Gokart pisti, İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda bulunmayan hayvanların da bulunduğu hayvanat bahçesi, 5600 m2 fuar alanı, kapalı spor salonu, lunapark, sörf yapılabilen doğal gölet gibi pek çok güzelliği bünyesinde barındıran Gölpark Menemen’i nasıl hayata geçirdikleri ise şöyle açıkladı; “66 milyon TL bütçeye sahip bir Belediye bu kadar büyük bir işi nasıl başardı diye bakacak olursak, sadece şundan başardığımızı düşünüyorum. Biz bu ilçede birliği, beraberliği sağladık. Sivil toplum örgütlerimizle, muhtarlarımızla, yine tüm Belediye çalışanlarımız ve hemşerilerimizle büyük bir birlik sağladık. Bu birliğe çok ihtiyacımız var. Birlik olmazsa, 15 Temmuz’da ülkenin içine düştüğü durumu hepimiz çok iyi biliyoruz. 15 Temmuz’da ülkeyi bölmek isteyen güçlere buradan hep birlikte sesleniyoruz. Hiçbir zaman bu ülkenin birliğini, bütünlüğünü bozamayacaksınız. Hiçbir zaman bu ülkeyi parçalayamayacaksınız. Hiçbir zaman bu devleti yıkamayacaksınız. Hiçbir zaman bu milletin yanına ikinci bir milleti getiremeyeceksiniz. Hiçbir zaman ay yıldızlı bayrağımızın yanına yeşil, kırmızı, sarı bir bez parçası astırmadık, astırmayacağız da. Dost düşman bunu böyle bilsin. Çünkü biz biliyoruz ki; bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Biz bunu bildikten sonra, Kuvayi Milliye duygusunu unutmadıktan sonra, Atatürkçü düşüncelerimizden vazgeçmedikten sonra, Atatürkçü ilkelerimizden vazgeçmedikten sonra bu ülkenin bütünlüğüne hiç kimse gölge düşüremeyecek. Aynı Menemen’de, İzmir’de, bugün Türkiye’de olduğu gibi.” Konuşmasını, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” sözü ile sona erdiren Başkan Tahir Şahin, Gölpark’ın Menemen’e ve İzmir’e hayırlı olması temennisini iletti.
 
CANKURTARAN: “GÖLE BARIŞIN MAYASINI ÇALALIM”
Törendeki konuşmasına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun selamını törendekilere ileterek başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, “Çok Gölpark var ama içinde bu kadar çeşitliliği barındıran bir parkın açılışına şahit olurken, aynı zamanda sosyal demokrat belediyecilik anlayışına da şahit oluyoruz. Bizler CHP olarak İzmir’in iktidarı olmaktan, Menemen’in iktidarı olmaktan ve bugün burada olmaktan çok mutluyuz. Biliyoruz ki; Menemenliler de CHP çatısı altındaki sosyal demokrat belediyecilik anlayışı içinde olmaktan çok memnunlar. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışı geleneksel anlamda etkin, kaliteli, öngörülebilir, şeffaf ve sürdürülebilir politikalarının yanında diğer belediyelerden çok daha farklı olarak, doğaya, hayvan haklarına ve çevreye ne kadar saygın olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu anlamda başta Belediye Başkanımız olmak üzere tüm örgütümüze teşekkür ediyoruz” dedi.